statystyki
chignahuapan
Arka-Facebook Arka-Instagram Arka-Twitter Arka-YouTube Arka-TikTok Arka LinkedIn NO10 Nocny Bieg Świętojański Stowarzyszenie Inicjatywa Arka

Aktualności

img

06.10.2024

Statystyka: W Opolu wokół rekordów.

Szybko rozpoczęte strzelanie w Opolu zwiastowało pozytywne rozstrzygnięcie dla naszej drużyny i tak rzeczywiście się stało. W miarę upływu minut i kolejnych bramek rosła szansa na odświeżenie kilku rekordów i to pod względem indywidualnym, jak i zespołowym.

O „pościgu" Karola Czubaka w tabeli wszech czasów strzelców mówią i piszą już niemal wszyscy. Dzisiaj można powiedzieć, że Karol włączył w swoich biegach „szóstkę” i znacząca przybliżył się już do liderującego Marcusa da Silvy.

Trzy bramki dają mu obecnie 61 trafień i 3 pozycję w tabeli. Dzisiaj wyprzedził Grzegorza Nicińskiego, byłego zawodnika i trenera Arki. Jednego trafienia brakuje mu do liderującego przez wiele lat Stanisława Gadeckiego, a trzech do objęcia prowadzenia i dalszego poprawiania wyniku.

Nie ma także lepszej okoliczności zdobywania tych bramek, jak zwycięstwa żółto-niebieskich i umacnianie się dzięki nim w ścisłej czołówce tabeli.

Patrząc na dokonania wszystkich najlepszych strzelców widzimy, że w meczach ligowych Karol już jest najlepszy, ale czekamy także oczywiście na jego trafienia w rozgrywkach pucharowych. Tutaj króluje Marcus mający 11 trafień.

0

Pierwsza zdobyta bramka w meczu przed upływem 30 sekundy, nie była rekordowo szybkim trafieniem, zarówno w wykonaniu naszego strzelca, jak i w ujęciu historycznym, ale trafiła do pierwszej „trójki”.

Jak przekazał Maciej Witczak, nasz dokumentalista klubowy i autor monografii Arki zabrakło bowiem do rekordu …8 sekund.

Najszybciej (w 15 sekundzie) trafiał bowiem Olgierd Moskalewicz w 2006 roku w barażu przeciwko Jagiellonii, a tuż za nim jest Kacper Skóra, który w ub. sezonie otworzył wynik w meczu 1. kolejki z Bruk-Betem (2:2) w 19 sekundzie. W Opolu zdobył "swoją" bramkę 3 minuty po wejściu na boisko.

Dzisiejsze trafienie „Czubiego” trafiło na podium i wyprzedziło to z meczu z Górnikiem Łęczna (1:2) w Gdyni. Najszybciej w Ekstraklasie bramkę zdobył Adam Danch w 29. kolejce meczu z Legia w Warszawie (1:5).

ESA

* To są udokumentowane gole zdobyte w 1 minucie, tam, gdzie można było policzyć sekundy na podstawie transmisji w TV. Wcześniej było kilka goli, które opisano w prasie, że strzelono w 1 minucie, ale brak jest informacji, która to była sekunda…

Arka wygrała 6:0 na wyjeździe i na drugim poziomie (a także najwyższym) nigdy do tej pory na wyjeździe tyle nie wygrała. Na niższym poziomie zdarzyło się tak po raz ostatni w ówczesnej 3. lidze (obecna 2. liga) w meczu z Kasztelanem Papowo 8.03.1998 roku.

6 bramek na wyjeździe w 2. (obecnej 1.lidze) było wcześniej tylko raz. 6:2 z Olimpią w Poznaniu w 1961 roku.

Najwyższa wygrana wyjazdowa to mecz ówczesnej 3 ligi z Sokołem Karlino zakończony wygraną 11:1 20 marca 1955 roku, co jest czwartym najwyższym wynikiem w historii.

Jak widać jednej bramki zabrakło do tego, aby mecz z Odrą trafił do najwyższych wygranych w historii na poziomie obecnej 1 ligi. (Włókniarz 8:1 i Piast 7:0).

Z kolei, gdy Karol Czubak miał już na koncie zdobyte 3 bramki czekaliśmy na czwarte trafienie. Po raz ostatni bowiem zawodnik Arki zdobył 4 bramki 16 maja 1998 roku, ale było to na poziomie 3. ligi (obecna 2). Był to Piotr Rzepka w meczu przeciwko Olimpii Grudziądz (11:0). Wówczas było to zaledwie 13 dni po meczu z Jantarem Ustka (9:0), gdzie po 4 bramki zdobyli Rzepka i Adam Hering.

Karol będzie wiec musiał postarać się w innym meczu, czego mu życzymy.

Niejako na marginesie wyczynów strzeleckich, warto odnotować kolejny występ Michała Marcjanika, który zmierza ku liczbie 300 spotkań w żółto-niebieskich barwach. W Opolu był to jego mecz nr 283.